Wave burst

3. marts 2023

Radiograf Rådet aflyser verdenskongres i Aalborg i 2024

Det er en nødvendig prioritering, siger konstitueret formand for Radiograf Rådet, Christian Gøttsch Hansen, om aflysningen af verdenskongressen. Med et vanskeligt OK24 i sigte skal der i stedet være fokus på medlemmerne.

Af Camilla Beer Arnsberg, kommunikationskonsulent

Radiograf Rådets hovedbestyrelse har besluttet at aflyse ISRRT-verdenskongressen i Aalborg i 2024.

”Det har ikke været nogen nem beslutning. Alligevel er hovedbestyrelsen og jeg sikrer på, at det er den rigtig beslutning for vores organisation og medlemmer. Under OK24 er vi nødt til udelukkende at have fokus på processen og vores medlemmer. Man kan selvfølgelig spørge, om ikke vi også vidste det, da vi vandt buddet om verdenskongressen i 2018. Men de sidste par år har skabt et historisk presset sundhedsvæsen, som sammen med den nuværende inflation sætter nogle helt anderledes rammer for OK24, end vi kunne have forudset. Og det er vi nødt til at handle på. Selvom vi er kede af at måtte frasige os verdenskongressen i 2024, ser vi det som en nødvendig prioritering,” siger konstitueret formand for Radiograf Rådet, Christian Gøttsch Hansen.

Skulle OK24 ende i en konflikt, vil afholdelsen af en verdenskongres i juni 2024 i endnu højere grad forvolde problemer, vurderer Radiograf Rådets hovedbestyrelse. En konflikt kan nemlig betyde, at Radiograf Rådets egne medlemmer vil blive forhindret i at deltage i verdenskongressen. Og sådan et scenarium kan man ikke acceptere, understreger Christian Gøttsch Hansen:

”Det ville jo være et absurd scenarie at stå for en stor, international fejring i Aalborg, mens vores medlemmer må blive hjemme.”

Verdenskongressen organiseres i regi af ISRRT, der er den internationale organisation af radiografforbund. Kongressen afholdes hver andet år.

”I Radiograf Rådet er vi fortsat af den holdning, at international videndeling er værdifuldt, og at det er noget, vi skal fortsætte med at tage del i. Derfor er det også fedt at se, at flere og flere danske radiografer markerer sig internationalt” siger Christian Gøttsch Hansen.

Hovedbestyrelsen vil på et senere møde drøfte, hvorvidt Radiograf Rådet vil lægge billet ind på at være værter for kongressen på et andet tidspunkt – måske allerede i 2026.


Nyheder

“Jeg har aldrig været mere klar til at være formand, end jeg er nu”

”Jeg vil lægge arm med dem, der ikke vil eller ser os”

En radiograf går på pension og tænker tilbage: ”Det har været et privilegium”

Radiograf Rådet har fået nyt formandskab

Radiograf Rådet sender åbent brev til Mette Frederiksen om lønløft til radiografer

Årets Faglige Forbillede 2023

Robusthedskommissionens anbefalinger kalder på bedre muligheder for at opkvalificere radiografkompetencer

Radiograf Rådets kongres 2023

Radiograf Rådet skal have nyt formandskab

”Lønstrukturkommissionen har ikke gjort OK24 nemmere”

Interventionsradiograf vil have mere fokus på strålehygiejne

Værd at vide om OK23 Privat

Referat af Radiograf Rådets uddannelsesmøde 20. marts 2023

Hendes mor talte hende fra at droppe ud af radiografuddannelsen. Nu er Mette kåret til årets faglige forbillede 2022

Radiograf Rådet aflyser verdenskongres i Aalborg i 2024

Radiograf Rådet i fælles opråb mod halvering af kandidatuddannelser

Hovedbestyrelsen vælger stedfortrædere for næstformanden frem til kongressen

Radiograf Rådet mener: Bevar store bededag

Charlotte Graungaard Falkvard stopper som formand for Radiograf Rådet

Vejledning: Arbejdsskader under julefrokosten